
ЈУ ЦДПИ Републике Српске организовао је 21. марта 2025. године у Бањој Луци једнодневни научни скуп „Дејтонски мировни споразум – 30 година мира и стабилности“ у просторијама Академије наука и умјетности Републике Српске.
Научни скуп је организован поводом јубилеја 30 година од потписивања Општег оквирног споразума за мир у БиХ, а у свјетлу актуелних дешавања и борбе за очување међународне и уставноправне позиције Републике Српске и српског конститутивног народа, која је обиљежила претходне деценије, а у текућој години добила посебну тежину.
Догађај је окупио еминентне професоре са државних универзитета из Србије, Црне Горе и Републике Српске, научне прегаоце из области уставног и међународног права, који су својим излагањима несумњиво допринијели бољем разумијевању стања и могућег разрјешавања сложене ситуације, која поприма вид међународноправног и уставноправног „Гордијевог чвора“ у Босни и Херцеговини.
У току скупа своја размишљања и тумачења представили су уважени и стручни професори са универзитета у Београду, Подгорици, Новом Саду, Крагујевцу, Источном Сарајеву и Бањој Луци као и велики број других правника и стручњака за Дејтонски мировни споразум. Научном скупу су присуствовали, и обратили се, предсједник Републике Српске, предсједник Народне скупштине Републике Српске, премијер Републике заједно са ресорним министрима Жељком Будимиром и Синишом Караном.
„ЈУ ЦДПИ РС је сходно свом мандату организовао овај научни скуп да јавно и академски промислимо највећи правни преседан у постконфликтној Европи – системско урушавање Дејтонског мировног споразума (ДМС), међународног права и самог поретка успостављеног одлукама Савјета безбједности УН. Оно што је потписано у Дејтону 1995. године као компромисни споразум за мир и стабилност, данас се брутално крши узурпацијом овлашћења, политичком репресијом и злоупотребом правосуђа у циљу насилне трансформације БиХ у супротности са њеним уставним и међународноправним основама. Кључни проблем није само незаконито дјеловање Кристијана Шмита, који није прихваћен и именован од стране Савјета безбједности УН, већ и злоупотреба правосудних институција БиХ, које су постале инструмент за криминализацију поштовања ДМС-а и уставних надлежности ентитета. Суд БиХ, који није дејтонска уставна категорија БиХ, претворен је у средство за политичке прогоне званичника Републике Српске који дјелују у складу са својим уставним и међународноправним обавезама. Правосудни политички прогони предсједника Републике Српске и Народне скупштине те премијера Републике Српске представљају правно насиље без преседана – институционалне одлуке једног уставног ентитета проглашавају се кривичним дјелима, чиме се не суди појединцима, већ се цијела Република Српска проглашава нелегалном.“ – изјавио је Душан Павловић, директор ЈУ ЦДПИ РС
Научни скуп је организован под покровитељством предсједника Републике Српске.