Текст преузет са странице СРНА-е
Директор Центра за друштвено-политичка истраживања /ЦДПИ/ Републике Српске Душан Павловић рекао је да се њемачки дипломата Кристијан Шмит све отвореније и безочније понаша као нацистички њемачки гаулајтер, што можда и не треба да чуди сходно његовој отвореној и од њемачких медија доказаној припадности и подршци нацистичким структурама у својој матичној земљи.
Павловић је рекао да више чуди и забрињава отворена подршка оваквим „манирима“ и дјеловању њемачког дипломате од америчког амбасадора у БиХ Мајкла Марфија и званичне Њемачке, матичне државе овог гаулајтера у покушају.
Према његовим ријечима, објава на сајту ОХР-а Шмита, који није именован Резолуцијом Савјета безбједности УН, а којом једнострано жели да поништи закључке Народне скупштине Републике Српске, представља озбиљно кршење основних принципа међународног права, као и Оквирног споразума за мир у БиХ.
Овај чин, додао је Павловић, угрожава не само уставни поредак БиХ, већ и интегритет међународног уговора који је кључан за очување мира и стабилности у региону.
– Дејтонски споразум и сви његови анекси имају јединствен статус међународног уговора који је обавезујући за све уговорне стране. Споразум је верификован и од Савјета безбједности УН усвајањем Резолуције 1031, чиме је потврђен не само значај Споразума, него је и прокламована и међународна обавеза поштовања Дејтонског споразума /и свих анекса који такође имају међународно правни статус/. Уговорне стране, Република Српска и ФБиХ, задржавају посебна права и обавезе у односу на тумачење и спровођење Споразума“, објављено је у документу ЦДПИ „Изазови српске јавне политике“ – на шта је подсјетио Павловић.
Павловић је истакао да Анекс четири тог споразума, такође међународни споразум који има функцију Устава БиХ, гарантује аутономију ентитета, као и равноправност три конститутивна народа.
– Народна скупштина Републике Српске, као највише законодавно тијело Српске, у складу са уставним надлежностима и обавезама као једне од уговорних страна, има право и дужност да штити уставни и правни поредак Републике Српске, који је директно утемељен на Анексу четири. Њена одлука да усвоји закључке којима се брани међународноправни статус Оквирног споразума за мир у БиХ није само легитимна, већ и обавезујућа, јер Република Српска има међународну обавезу да штити интегритет и примјену свих дијелова овог споразума – нагласио је Павловвић.
Он је рекао да је дјеловање Шмита којим жели да поништи акте Народне скупштине Српске, у директној супротности са основним принципом међународног права pacta sunt servanda, који утврђује да се сви уговори морају поштовати у доброј вјери.
– Шмитов чин нарушава правну равноправност уговорних страна, крши уставну структуру БиХ и представља атак на законодавну аутономију Народне скупштине Републике Српске. Тим чином овај њемачки дипломата врши дискриминацију Срба, једног конститивног народа у БиХ и његова загарантована права у међународном споразуму тј. Анексу четири, односно угрожава сам принцип равноправности народа у БиХ – нагласио је Павловић.
Он сматра да Њемачка, као матична Шмитова земља, сноси значајан дио одговорности за његове поступке.
– Користећи њемачки дипломатски статус и подршку своје владе, Шмит је дјеловао противно међународном праву и нарушио уставни поредак БиХ. Њемачка је, као једна од држава које требају активно да подржавају спровођење Оквирног споразума за мир у БиХ, у обавези да осигура да њени представници не поступају противно међународним правним нормама – рекао је Павловић.
Он је истакао да овакви поступци Њемачке могу бити окарактерисани као саучесништво у кршењу обавезујућег међународног споразума, чиме се директно угрожавају суверенитет и уставни поредак БиХ.
Осим тога, додао је он, акције које нарушавају принципе из Дејтонског споразума представљају облик неоколонијалног односа према БиХ, што је неприхватљиво у савременим међународним односима.
ЊЕМАЧКА СЕ МОРА ЈАВНО ДИСТАНЦИРАТИ ОД ШМИТА
– Како би исправила ову, за њу веома компримитујућу ситуацију, Њемачка мора предузети конкретне кораке: Прво, јавно се дистанцирати од поступака Кристијана Шмита који су у супротности са Оквирним споразумом за мир у БиХ. Друго, повући подршку његовим одлукама које нарушавају уставни поредак БиХ и права ентитета. Треће, преиспитати дипломатски статус Шмита и обезбиједити да његово будуће дјеловање буде у складу са међународним правом. Четврто, обезбиједити гаранције свим странама у БиХ, укључујући Републику Српску, да ће поштовати и подржавати примјену Оквирног споразума за мир у БиХ у његовом изворном облику – рекао је Павловић.
Он је истакао да Република Српска, као једна од уговорних страна Оквирног споразума за мир у БиХ, има не само право, већ и обавезу да се досљедно придржава и штити овај међународни мировни споразум, укључујући све његове анексе, који такође имају међународноправни статус.
– Њено дјеловање /Српске/ у овом контексту представљају легитимну и правно утемељену реакцију на покушаје нарушавања уставног поретка и аутономије – рекао је Павловић.
Он је нагласио да Оквирни споразум за мир у БиХ није само историјски документ који је окончао оружани сукоб, већ и правни темељ који обезбјеђује мир, стабилност и равноправност у БиХ.
– Кршење његових одредби од било ког актера – било домаћег или међународног – представља опасност за цијелу земљу и регион. У том смислу, Република Српска представља можда и кључни фактор стабилности у БиХ, али и региону кроз своју тродеценијску борбу за очување и правилну примјену овог међународног мировног споразума – рекао је Павловић.