Текст преузет са странице РТРС-а
Oдлука админстрације Џозефа Бајдена да Украјини дозволи гађање Русије америчким ракетама дугог домета, имаће посљедице, али на дјелу је и стварање новог свјетског поретка, сматрају саговорници емисије Други угао.
Саговорници Другог угла очекују и да не би требало да дође до употребе нуклеарног оружја.
Војни аналитичар из Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске Милан Милаковић каже да у овом тренутку није извјестан сценарио у којем би дошло до нуклеарне ескалације у пуном обиму.
– У случају да напади на територију Руске Федерације буду појачавани, са степеном интензитета и примјеном специфичних борбених система, може се очекивати да ће се и на тој нуклеарној ескалацији подизати ниво одговора са руске стране, али то не укључује, подвлачим, обавезно и само нуклеарно оружје – истиче Милаковић.
Он је додао и да нуклеарна доктрина коју је прије неколико дана потписао предсједник Руске Федерације Владимир Путин има своју симболику и представља првенствено чин упозорења.
Научни сарадник Института за европске студије Стеван Гајић рекао је да је за мир у свијету потребна капитулација Украјине, односно капитуалција НАТО који покушава да одржи хегемонију коју има од краја Хладног рата.
– Читав свијет је узаврео, али суштина је да ли ће успјети одлазећа Бајденова администрација и читава та НАТО екипа, које можда Давос најбоље оличава, да увуку САД у нуклеарни рат – истакао је Гајић.
Ратни командант специјалне јединице “Вукови са Дрине” Милан Јоловић Легенда сматра да даљи ток рата може да зависи од новоизабраног америчког предсједника Доналда Трампа и његове администрације.
– Трамп неће зауставити рат за 24 часа, он то не може да уради, али је питање да ли ће његова администрација покушати да се извуче из сукоба у Украјини, а да увуче Европу и да Европа даље настави – рекао је Лоловић.
Он је истакао да у нуклеарном рату нема побједника и да не вјерује да ће бити искориштено нуклеарно оружје, евентуално на неком циљаном подручју.